Kolagen jest białkiem budulcowym większości organizmów zwierzęcych, zajmuje aż około 1/3 ogółu wszystkich białek. Jego niezwykle skomplikowana budowa chemiczna oraz funkcje pełnione w organizmie są coraz częstszą przyczyną badań naukowców. W ludzkim ciele ten zbudowany polimer występuje w tkankach łącznych, skórze, naczyniach krwionośnych, rogówce czy stawach. Na chwilę obecną odkryto 29 różnych kolagenów znajdujących się w całym organizmie. Różnią się one od siebie budową, funkcją i umiejscowieniem. 

Kolagen – działanie i funkcje

Podstawową funkcją kolagenu, jako białka budulcowego, jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek. Kolagen występuje nie tylko w komórkach organizmu, ale także wypełnia przestrzeń międzykomórkową nadając swoistą twardość, elastyczność i wytrzymałość narządom. Kolagen wpływa na procesy odnowy komórkowej i odpowiada za ich odpowiednie nawilżenie, a co za tym idzie za idzie odpowiada za ich wygląd. Najlepiej poznanym do tej pory jest kolagen typu I, naturalnie występujący w skórze i tkance podskórnej oraz typu II występujący w chrząstkach. Niestety synteza kolagenu po 25 roku życia znacznie maleje, aby prawie ustać zupełnie koło 60 roku życia. U kobiet wpływ menopauzy i zmian hormonalnych w organizmie niestety też wpływa negatywnie na jego syntezę.

Kolagen suplementy – warto? co wybrać?

Kolagen w suplementacji polecany jest osobom ze schorzeniami stawów jak i sportowców. W aptekach możemy spotkać całą gammę preparatów kolagenowych i jego hydrolizatów. Spotkamy kolageny w płynie, kapsułkach, tabletkach, preparatach do iniekcji, a nawet w proszku.

Dobrym wyborem dla osób chcących zadziałać wielokierunkowo jednym preparatem jest Collagen Duolife, w którego skład wchodzą m.in: kwas hialuronowy, acerola, skrzyp polny i pokrzywa – działające na skórę, jak i siarczan glukozaminy i chondroityna – polecane przy problemach ze stawami.

Kolagen Duolife jest 100% naturalny, a jego łatwo przyswajalna forma kolagenu w płynie działa szybko i skutecznie, przynosząc oczekiwane efekty. Zobacz jak możesz kupić produkty Duolife taniej.