Marketing sieciowy, zwany również biznesem sieciowym czy marketing wielopoziomowy (MLM) to model biznesowy, który zdobył globalną popularność. Firmy MLM odnoszą sukcesy na całym świecie, oferując różnorodne produkty i możliwości zarobkowe. Oto przegląd 10 największych firm MLM, dodatkowo przedstawię dwie polskie firmy które świetnie radzą sobie na rynkach międzynarodowych. Na pierwszym miejscu od lat plasuje się firma Amway i jej poświęcę więcej uwagi, kolejne miejsca to zestawienie firm które według mojej oceny są najbardziej rozpoznawalne na naszym rynku jak i na świecie.

Amway

Firma Amway została założona w 1959 roku przez  przez Jaya Van Andela i Richa DeVosa. Siedziba firmy mieści się w Ada, stanie Michigan, w Stanach Zjednoczonych. Amway od lat zajmuje 1 pozycje na świecie w branży sprzedaży bezpośredniej działając w systemie marketingu wielopoziomowego. Obrót wygenerowany w 2021 roku przez firmę Amway według Business For Home Organization ( link do zestawienia: https://www.businessforhome.org/2022/04/the-500-largest-direct-sales-companies-in-the-world-2022/) wyniósł 8.9 mld dolarów. W ofercie Amway znajdują się produkty do pielęgnacji ciała, kosmetyki, produkty do domu oraz suplementy diety. 

Historia firmy sięga roku 1949 kiedy to Jaya Van Andela i Richa DeVosa zostali wprowadzeni do Nutrilite Products Corporation przez kuzyna Van Andela, Neila Maaskanta. W sierpniu  1949 roku zarejestrowali się jako dystrybutorzy suplementów diety Nutrilite. Pierwsze pudełko pudełko sprzedali następnego dnia za 19,50 dolarów. Niedługo potem za namową Maaskanta udali się do Chicago, aby wziąć udział w seminarium Nutrilite.  Na miejscu zapoznali się z firmą, wysłuchali ludzi odnoszących sukcesy w biznesie i zdecydowali się kontynuować biznes Nutrilite. W drodze powrotnej do Michigan sprzedali drugie pudełko suplementów i szybko przystąpili do dalszego rozwoju firmy.

Wcześniej, w 1949 roku, DeVos i Van Andel utworzyli firmę Ja-Ri Corporation (w skrócie od ich imion), która zajmować się miała importem wyrobów drewnianych z krajów Ameryki Południowej. Zamiast tego po seminarium w Chicago przekształcili Ja-Ri w spółkę dystrybucyjną Nutrilite. Oprócz zysków z każdego sprzedanego produktu, Nutrilite oferowało prowizję od sprzedaży dokonywanej przez nowych dystrybutorów wprowadzonych do firmy przez dotychczasowych dystrybutorów. Do 1958 roku DeVos i Van Andel zbudowali organizację składającą się z ponad 5000 dystrybutorów. W kwietniu 1959 roku  Jaya Van Andela i Richa DeVosa oraz niektórzy z ich czołowych dystrybutorów utworzyli American Way Association, czyli Amway,  w odpowiedzi na obawy dotyczące stabilności Nutrilite. Pierwszy ich produkt  to Frisk i był organicznym środkiem czyszczącym opracowanym przez naukowca z Ohio, DeVos i Van Andel kupili prawa do produkcji i dystrybucji Frisk, a później zmienili nazwę na LOC (Liquid Organic Cleaner). Następnie utworzyli Amway Sales Corporation firmę dystrybucyjną  oraz Amway Services Corporation firmę świadcząca usługi ubezpieczenia i inne usługi dla swoich dystrybutorów. W 1960 roku kupili 50% udziałów w Atco Manufacturing Company w Detroit, pierwotnym producencie LOC, i zmienili jej nazwę na Amway Manufacturing Corporation. W 1964 roku Amway Sales Corporation, Amway Services Corporation i Amway Manufacturing Corporation połączyły się, tworząc Amway Corporation. W 1972 roku Amway kupił pakiet kontrolny Nutrilite w 1972 r, a pełną kontrolę przejął w roku 1994.

Amway od początku lat 70 zaczął prowadzić ekspansję międzynarodową, w roku 1971 rozszerzył swoją działalność na Australię, w 1973 roku na część Europy oraz w 1974 roku Azji, do Japonii wszedł w roku 1979, Ameryki Łacińskiej w 1985 roku, do Tajlandii 1987 roku, do Chin w 1995 roku, do Afryki 1997, Indii i Skandynawii w 1998 rok, 2003 rok na Ukrainę, oraz 2005 roku do Rosji, do Polski Amway wszedł w 1992 roku

Amway w 2018 roku został uznany przez magazyn Forbes za 42 co do wielkości prywatną firmę w Stanach Zjednoczonych.

Linia produktów Amwaya wyrosła z środków czyszczących LOC, wraz z detergentem do prania SA8 dodanym w 1960 r., a później produktem do pielęgnacji włosów Satinique (1965) i linią kosmetyków Artistry (1968).

Z ciekawych informacji to w  2018 roku produkty odżywcze i wellness stanowiły 52% całkowitej sprzedaży, a produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne 26% całkowitej sprzedaży firmy Amway.

Najlepiej sprzedającą się marką Amwaya jest seria suplementów zdrowotnych Nutrilite (sprzedawana w niektórych krajach pod nazwą Nutriway), według danych przekazywanych przez firmę w  2008 roku sprzedaż Nutrilite na całym świecie przekroczyła 3 miliardy dolarów, w 2011 roku marka witamin i suplementów diety Nutrilite była liderem sprzedaży Amwaya, która wyniosła prawie 4,7 miliarda dolarów.

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenia: 1959, firma założona przez Rich DeVos i Jay Van Andel

Obroty: Ponad 8 miliardów dolarów rocznie

Ranking: Zwykle na czele listy największych firm MLM

Rynki: Obecna w ponad 100 krajach

Produkty: Suplementy zdrowotne, kosmetyki, produkty do domu

Herbalife

Herbalife Nutrition to globalna korporacja, która zrewolucjonizowała branżę suplementów diety i produktów wellness. Założona w 1980 roku w Los Angeles, Kalifornia, przez Marka Hughesa, Herbalife zaczęło od prostego pomysłu stworzenia produktów wspierających zarządzanie wagą. Hughes, zainspirowany osobistymi doświadczeniami matki z utratą wagi i suplementami, postanowił stworzyć produkty, które pomogą ludziom prowadzić zdrowszy tryb życia.

Od momentu powstania, Herbalife rozszerzyło swoją działalność na globalną skalę. Obecnie firma działa w ponad 90 krajach na całym świecie, co świadczy o jej międzynarodowym zasięgu i uznaniu. Zgodnie z najnowszymi danymi finansowymi, Herbalife generuje obroty rzędu kilku miliardów dolarów rocznie, co stawia je w czołówce firm MLM na świecie. Ich imponujące wyniki finansowe odzwierciedlają szeroką bazę klientów oraz popularność oferowanych produktów. W 1985 roku firma została uznana za najszybciej rozwijającą się prywatną firmę w Ameryce, po tym, jak jej sprzedaż wzrosła z 386 tysięcy dolarów do 423 milionów dolarów w ciągu poprzednich pięciu lat

Główną ofertę Herbalife stanowią produkty do zarządzania wagą, suplementy diety oraz produkty do pielęgnacji osobistej. Są one dostosowane do różnych potrzeb i celów zdrowotnych, od odchudzania, poprzez poprawę ogólnego stanu zdrowia, po wsparcie dla aktywności sportowej. Firma jest znana z wysokiej jakości składników i innowacyjnych rozwiązań w zakresie suplementacji.

Herbalife funkcjonuje na zasadach marketingu wielopoziomowego (MLM), co oznacza, że oferuje możliwości zarobkowe niezależnym dystrybutorom. Współpracują oni z firmą, promując i sprzedając produkty, a także budując własne sieci sprzedaży. Ten model biznesowy przyczynił się do globalnego sukcesu Herbalife, umożliwiając wielu ludziom zarówno poprawę zdrowia, jak i stanu finansowego.

Herbalife ciągle inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić najnowocześniejsze produkty swoim klientom. Oprócz działalności biznesowej, firma angażuje się również w działania społeczne i charytatywne, wspierając różne inicjatywy na rzecz zdrowia i dobrostanu społeczeństwa.

Podsumowując, Herbalife Nutrition to firma z długą historią i ugruntowaną pozycją na rynku suplementów diety i produktów wellness. Jej globalny zasięg, szeroka gama produktów oraz model biznesowy MLM przyczyniają się do jej ciągłego rozwoju i popularności na całym świecie.

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenia: 1980, firma założona przez Mark Hughes

Obroty: Około 5 miliardów dolarów rocznie

Ranking: W czołówce firm MLM

Rynki: Prowadzi działalność w 95 krajach

Mary Kay

Mary Kay Inc. jest amerykańską firmą działającą w modelu marketingu wielopoziomowego, założoną 13 września 1963 roku w Dallas, Teksas, przez Mary Kay Ash. Firma specjalizuje się w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. W 2022 roku osiągnęła przychody na poziomie około 2,7 miliarda dolarów. Mary Kay działa na globalnym rynku, posiadając miliony konsultantów na całym świecie, którzy sprzedają produkty bezpośrednio w swoich społecznościach i zarabiają prowizje z rekrutacji nowych sprzedawców do swoich sieci dystrybucyjnych. Firma jest również znana z programu motywacyjnego, w którym najlepsi konsultanci mogą zdobyć charakterystyczne różowe samochody Cadillac w USA. Mary Kay cieszy się renomą dzięki wysokiej jakości swoich produktów i zaangażowaniu w badania nad zdrowiem skóry

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenia: 1963, firma założona przez Mary Kay Ash

Obroty: Około 3 miliardy dolarów

Ranking: Wysoko w rankingach MLM

Rynki: Obecność w ponad 35 krajach

Produkty: Kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry

Forever Living Products

Forever Living Products, założone w 1978 roku w Tempe, Arizona przez Rexa Maughana, to firma działająca w modelu marketingu wielopoziomowego. Firma, która jest znana z produktów opartych na aloesie i pszczołach, zgłosiła sieć 9,3 miliona dystrybutorów i przychody w wysokości 4 miliardów dolarów w 2021 roku. W 2006 roku firma miała 4,100 pracowników. Forever Living była również uznana za szóstą najszybciej rozwijającą się prywatną firmę w USA według magazynu Inc. w 1983 roku. W 2010 roku firma zgłosiła nieaudytowane przychody w wysokości 1,7 miliarda dolarów i sieć 9,3 miliona dystrybutorów. Forever Living działa w ponad 160 krajach na całym świecie. 

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenie: 1978, firma założona przez Rex Maughan

Obroty: Około 1,5 miliarda euro

Ranking: W czołówce MLM

Produkty: Produkty oparte na aloesie, w tym suplementy diety, kosmetyki, napoje i produkty do pielęgnacji ciała.

Oriflame Cosmetics

Firma została założona w Szwecji w 1967 roku, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży kosmetyków. Oriflame oferuje swoim klientom szeroki wybór produktów, w tym kosmetyki do pielęgnacji ciała oraz włosów, Oriflame znane jest z produkcji kosmetyków opartych na naturalnych składnikach.

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenie: 1967, firma założona przez Jonas i Robert af Jochnick

Obroty: Około 1,5 miliarda euro

Ranking: W czołówce MLM

Rynki: Ponad 60 krajów

Produkty: Kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry

Avon Products, Inc.

Firma została założona w Stanach Zjednoczonych w 1886 roku, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży kosmetyków, działa na całym świecie w ponad 100 krajach. Avon oferuje szeroki wybór produktów, w tym kosmetyki do pielęgnacji skóry, włosów, makijażu itp.

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenia: 1886, firma założona przez  David H. McConnell

Obroty: Około 4 miliardów dolarów

Ranking: W pierwszej dziesiątce firm MLM
Rynki: Ponad 100 rynków na całym świecie
Produkty: Kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry, perfumy

Nu Skin Enterprises

 Firma ta specjalizuje się w produkcji i sprzedaży kosmetyków oraz suplementów diety. Została założona w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku i działa obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Produkty firmy Nu Skin Enterprises są sprzedawane przez sieć niezależnych dystrybutorów  Firma ta oferuje swoim klientom szeroki wybór produktów, w tym kosmetyki do pielęgnacji skóry, suplementy diety i wiele innych  . Firma ta jest znana z produkcji kosmetyków opartych na naturalnych składnikach i dbałości o środowisko naturalne

Krótka charakterystyka firmy:

Rok założenia: 1984, założona przez  Blake Roney, Sandie Tillotson, i Steve Lund

Obroty: Ponad 2 miliardy dolarów

Ranking: Wśród 10 najlepszych firm MLM
Rynki: Ponad 50 rynków
Produkty: Suplementy, produkty do pielęgnacji skóry

Isagenix

Firma ta specjalizuje się w produkcji i sprzedaży suplementów diety, produktów do utraty wagi i innych produktów związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Została założona w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych przez Johna Andersona, Jima Coopera i Kathy Coover, siedziba firmy znajduje się w Gilbert w Arizonie. Isagenix działa obecnie w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w 2020 roku ogłosił przejęcie firmy Zija International. Isagenix oferuje swoim klientom szeroki wybór produktów, w tym koktajle proteinowe, suplementy diety, produkty do utraty wagi.

ZinZino 

Rok Założenia: 2005 w Szwecji 

Firma Założona Przez: Jonas Bergqvist i Hans Jermy

Obroty: Obroty firmy Zinzino są znaczące, ale dokładne liczby mogą się różnić w zależności od okresu raportowania.

Ranking: Zinzino często jest wysoko oceniane w branżowych rankingach, szczególnie w kontekście innowacyjności i jakości oferowanych produktów.

Rynki: Firma działa globalnie, obecna jest w wielu krajach, co umożliwia jej dostarczanie produktów na międzynarodowym rynku.

Produkty: Zinzino specjalizuje się w suplementach diety, głównie opartych na kwasach tłuszczowych omega-3, które są uznawane za korzystne dla zdrowia. Produkty firmy często kierowane są do osób dbających o swoje zdrowie, aktywność fizyczną i ogólny stan organizmu.

LR Health & Beauty Systems

Rok Założenia: 1985 w Niemczech

Firma Założona Przez: Helmut Spikker

Obroty: LR Health & Beauty Systems osiąga znaczące obroty roczne, jednak dokładne liczby mogą się różnić w zależności od okresu raportowania.

Ranking: Firma regularnie zdobywa uznanie w branżowych rankingach, szczególnie za wysoką jakość swoich produktów i innowacyjne podejście do zdrowego stylu życia.

Rynki: LR działa globalnie, obecnie w ponad 30 krajach na całym świecie 

Produkty: LR oferuje różnorodne produkty z zakresu kosmetyków, suplementów diety i produktów do pielęgnacji ciała. Firma nawiązuje do trendów zdrowego stylu życia, oferując produkty oparte na naturalnych składnikach, często wzbogacone o substancje aktywne. Produkty LR Health & Beauty Systems cieszą się popularnością wśród osób dbających o swój wygląd i zdrowie.

Dwie największe polskie firmy prowadzące dystrybucję swoich produktów w systemie marketingu sieciowego.

FM World (FM Group) 

Jest to międzynarodowa firma specjalizująca się w branży perfumeryjnej i kosmetycznej. 

Rok Założenia: 2004

Firma Założona Przez: Artur Trawiński, Monika Trawińska

Obroty: według najnowszych danych według BFH (Business For Home) obroty firmy w 2022 wyniosły: 75 mln dolarów 

Ranking: FM World często zdobywa uznanie w branżowych rankingach, szczególnie w kategorii perfum i kosmetyków.

Rynki: Firma działa globalnie na 120 rynkach.

Produkty: FM World oferuje szeroką gamę produktów perfumeryjnych, kosmetycznych oraz produktów do pielęgnacji ciała. 

DuoLife

Rok Założenia: 2013

Firma Założona Przez: Bartosza Królikowskiego, Łukasz Godyń, Norbert Janeczek i Piotra Pacyga

Obroty: według najnowszych danych według BFH (Business For Home) obroty firmy w 2022 wyniosły: 46 mln dolarów 

Ranking: w roku 2022 firma uplasowała się na 214 miejscu w rankingu największych firm z branży sprzedaży bezpośredniej wg. BFH (Business For Home)

Produkty: Firma oferuje suplementy, kosmetyki naturalne, m.in: na bazie Collagenu i Aloesu 

Więcej informacji na temat firmy DuoLife znajduje się w artykule:

Zestawienie wszystkich firm z branży sprzedaży bezpośredniej w tym prowadzących działalność w systemie marketingu sieciowego (MLM):