jak założyć stronę internetową

Jak założyć stronę internetową bez płacenia za nią kilku tysięcy złotych? To pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący adept biznesu w internecie. Z tego poradnika dowiesz się jak szybko, sprawnie i w niewielkich pieniądzach założyć swoją własną stronę www.

Wybór dostawcy hostingu i domeny – ranking 2021

Hosting – czyli serwer, na którym będzie znajdować się twoja strona internetowa to podstawa. Używając analogii do biznesów stacjonarnych hosting to lokal w którym mieści się twoja firma. Od parametrów serwera zależy czy strona będzie ładować się dostatecznie szybko, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Większość użytkowników zamknie twoją stronę, jeśli treści nie załadują się w ciągu maksymalnie 5 sekund.

Domena – to nazwa twojej strony np. biznestoq.pl i jednocześnie adres, który użytkownicy wpisują, by dostać się na twoją stronę. Nazwa domeny powinna być krótka i jednocześnie łatwa w zapamiętaniu. Dzięki temu jest większa szansa, że czytelnik zapamięta stronę i wróci na nią ponownie.

Zarówno domenę, jak i serwer wykupujemy zazwyczaj na rok, przy zakupie na dłuższy okres dostawcy zazwyczaj dają dodatkowe rabaty.

A teraz kiedy podstawowe pojęcia mamy już objaśnione, możemy przejść do wyboru dostawcy domeny i hostingu. Na polskim rynku jest wiele firm oferujących takie usługi, w tym poradniku uwzględnię jednak tylko te, z których korzystałem osobiście lub dla swoich klientów i mogę je polecić z czystym sumieniem. Poniżej lista kilku dostawców z wadami i zaletami i jeśli mam kodem rabatowym na usługę 😉

Zenbox.pl – w mojej osobistej opinii niekwestionowany lider w rankingu dostawców hostingu. Najbardziej imponująca jest pomoc techniczna tej firmy. Od początku mojej współpracy z zenbox.pl nie zdarzyło mi się, żebym czekał na odpowiedź od obsługi dłużej niż 10 minut! Plusem jest też ciekawy system rozliczeń uzależniony od ilości wejść na stronę. Dzięki temu nie musisz znać się na parametrach technicznych typu pamięć ram czy ilość rdzeni procesora!

Podstawowy serwer w zenboxie kosztuje 99 zł brutto w promocji na pierwszy rok. Koszt odnowienia to 399 zł brutto. Natomiast rejestracja domeny PL to koszt poniżej 20 zł, odnowienie po roku to koszt 107 zł.

Nazwa.pl – to chyba największy dostawca hostingu i domen w Polsce. Największą zaletą nazwa.pl są usługi dodatkowe, które otrzymujemy wraz z domeną i hostingiem. Zaliczamy do nich np. usługę CDN, która sprawia, że nasza strona ładuje się szybciej niezależnie od tego, z jakiego miejsca na świecie wchodzi czytelnik. Zaletą nazwy jest też dobra cena usług w stosunku do możliwości serwera.

Wadą nazwa.pl jest długi czas oczekiwania na pomoc techniczną, zdarzało mi się nawet czekać kilka godzin na odpowiedź od supportu.

Podstawowy pakiet CloudHosting WordPress Start, który wystarczy dla większości stron www, kosztuje tylko 123 zł za pierwszy rok i 246 zł w kolejnych latach. Koszt rejestracji domeny PL w nazwa.pl to 12,30 zł a odnowienie to niecałe 150 zł rocznie.

Kod rabatowy 20% dla nowych usług w nazwa.pl: qg86-3578-2227

LH.pl – zdecydowanie niedoceniony dostawca na rynku. Oferują serwery dobrej jakości w bardzo dobrych cenach. Serwery działają stabilnie i szybko i nie miałem z nimi żadnych problemów. Wsparcie techniczne działa sprawnie zarówno mailowo, jak i telefonicznie, co wyróżnia LH na tle innych dostawców w moim rankingu, inni świadczą wsparcie tylko mailowo. Największą wadą serwerów w LH jest stosunkowo mała powierzchnia dyskowa, co sprawia, że

Podstawowy pakiet to koszt około 50 zł w pierwszym roku i 120 zł za odnowienie. Domenę PL w LH.pl możemy zarejestrować już za 9 zł a odnowienie to koszt 90 zł.

Kod rabatowy 20% dla nowych usług w lh.pl: LH-20-45719

SEOHOST.PL – jest idealny dla małych stron, serwery są szybkie i działają stabilnie, dodatkowo są niedrogie, podstawowy serwer kosztuje tylko 57 zł. Największą zaleta seohost.pl są ceny odnowienia domen. Z punktu widzenia początkującego użytkownika wadą seohost jest pełny panel administracyjny serwera, daje on wiele możliwości, jednak dla nowych użytkowników ilość opcji potrafi być przytłaczająca.

Koszt rejestracji domeny PL to 12 zł a odnowienie to tylko 49 zł, co czyni seohost najtańszym dostawcą domen w rankingu.

Instalacja i konfiguracja systemu CMS WordPress

Kiedy masz już zarejestrowaną i opłaconą domenę, możesz zainstalować stronę internetową, poniższy poradnik dotyczy instalacji i konfiguracji systemu zarządzania treścią WordPress. WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na rynku, a duża ilość darmowych wtyczek i szablonów sprawia, że bez większego wysiłku można stworzyć nowoczesną i dopasowaną stronę WWW. Poniżej zamieszczam instrukcję instalacji WordPress na serwerach zenbox i nazwa.pl, instalacja na serwerach seohost i lh jest bardziej skomplikowana i pojawią się dla niej osobne poradniki :).

Jak zainstalować WordPress na serwerze zenbox.pl

Po zakupie usług logujemy się do panelu klienta danymi podanymi podczas rejestracji. W panelu w menu z lewej strony wybieramy SERWER, następnie APLIKACJE. Następnie klikamy KATALOG APLIKACJI oznaczony symbolem gwiazdki.

Kiedy załaduje się pełna lista aplikacji obsługiwanych przez serwer scrollujemy w dół do działu SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ. Wybieramy ikonę WordPress oznaczoną białą literą W na niebieskim tle. Po kliknięciu wybieramy INSTALUJ TĘ APLIKACJĘ.

W kreatorze instalacji wybieramy domenę, którą kupiliśmy, pozostałe pola można zostawić domyślne. Na koniec przechodzimy na dół do zakładki ustawienia, tam możemy zmienić login administratora, hasło, email, tytuł strony i krótki opis. Po uzupełnieniu klikamy przycisk ZAINSTALUJ znajdujący się na samym dole i tyle. Mamy zainstalowaną stronę internetową 🙂

Jak zainstalować WordPress na serwerze nazwa.pl

Po zakupie usług logujemy się do panelu pod adresem admin.nazwa.pl, dane dostępowe dostajemy w wiadomości email. Po zalogowaniu w górnym menu wybieramy WORDPRESS, a następnie NOWA INSTALACJA. W polu NAZWA WORDPRESS można wpisać nazwę domeny albo dowolną nazwę, która będzie pozwalała nam rozpoznać naszą stronę, klikamy ZAINSTALUJ i po kilku chwilach na maila przyjdą dane dostępowe do strony.

Po instalacji koniecznie musimy podpiąć naszą domenę pod nowo zainstalowanego WordPressa, w tym celu w panelu admin.nazwa.pl klikamy domeny, następnie dodaj domenę. W polu DOMENA wpisujemy nazwę naszej domeny, następnie w USTAWIENIA WWW wybieramy przekierowanie na aplikację WordPress, i wybieramy z listy nazwę naszej instalacji. Klikamy zapisz i gotowe ;).

Konfiguracja analityki Google Analytics i Google Search Console.

Skoro mamy już zainstalowaną stronę to pozostaje jeszcze tylko podpięcie narzędzi analitycznych, w końcu, jeśli chcemy zarabiać na naszej stronie czy blogu, musimy wiedzieć, czy mamy jakichkolwiek czytelników!

Narzędzia Google są darmowe i pozwalają dokładnie sprawdzić kto i kiedy pojawił się na naszej stronie. Dodatkowo statystyki odwiedzin są potrzebne przy monetyzacji strony, większość potencjalnych reklamodawców chce wiedzieć, czy pieniądze, które wydają na reklamę, nie są wyrzucone w błoto.

UWAGA: Warto wstrzymać się z tym krokiem do czasu dodania treści na stronę, dla celów edukacyjnych można podpiąć wszystko od razu, jednak bez treści strona nie przyciągnie użytkowników ;). Celowo pominąłem na tym etapie dodawanie treści, gdyż jest to temat na kolejny dużo bardziej obszerny poradnik :).

Konfiguracja SiteKit

Po zalogowaniu się do panelu administratora naszej strony www znajdujemy w menu z lewej dział WTYCZKI i DODAJ NOWĄ. W polu wyszukiwania po prawej wpisujemy SiteKit od Google i klikamy ZAINSTALUJ a następnie WŁĄCZ.

Po włączeniu wtyczki w menu po lewej pojawi nam się zakładka SiteKit, klikamy i postępujemy zgodnie z instrukcją na ekranie. Zaczynamy od zalogowania się z Google. Zaznaczamy wszystkie pola z uprawnieniami i klikamy DALEJ. Mamy już skonfigurowane Google Search Console.

Następnie klikamy POŁĄCZ USŁUGĘ przy ikonie Google Analytics i UTWÓRZ KONTO, akceptujemy uprawnienia i regulamin i wracamy do naszego WordPress.

To tyle, analityka jest podłączona i skonfigurowana, w ciągu kilku dni pojawią się dane o odwiedzinach strony. Warto pamiętać, że przed dodaniem na stronę treści nie mamy co spodziewać się ruchu ;).