suplementacja keratyna

Znana z kosmetyków do pielęgnacji włosów keratyna to związek produkowany przez organizm. Jego braki ujawniają się w postaci pogorszenia kondycji włosów, skóry i paznokci. Chcąc poprawić urodę, powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację. Jak uzupełnić keratynę i za co właściwie odpowiada
ona w organizmie człowieka?

Podstawowe funkcje keratyny w organizmie

Produkcja keratyny w organizmie byłaby niemożliwa, gdyby nie keratynocyty. Te komórki to budulec żywej warstwy naskórka z funkcją bariery środowiskowej dla wnętrza ustroju wobec otoczenia. Synteza keratyny odbywa się w warstwie rogowej naskórka oraz w łodydze włosa. To nierozpuszczalne w wodzie białko jest:

  • elementem naskórka – uczestniczy w procesie rogowacenia,
  • budulcem włosa i składową jego zewnętrznej części,
  • składnikiem strukturalnym paznokci.

Tworzą je aminokwasy, głównie siarkowe (cysteina, metionina), a ponadto woda, lipidy, minerały.

Keratyna we włosach

Keratyna ma wpływ na elastyczność, sprężystość i połysk włosów. Występuje w nich pod dwiema postaciami:

  • jako keratyna włóknista budująca korę i naskórek,
  • jako keratyna amorficzna scalająca strukturę włóknistą oraz łuski.

Keratyna w paznokciach

Keratyna jako budulec paznokci odpowiada za ich twardość. Czyni je mocniejszymi, a przez to bardziej odpornymi na uszkodzenia.

Keratyna w skórze

Z obecnością białka keratynowego w skórze mamy do czynienia tak naprawdę w jej wierzchniej części. Keratyna jest obecna w naskórku, w jego rogowej warstwie. Jako że wraz z łojem tworzy płaszcz lipidowy, określana jest jako miękka keratyna. Jej podstawową rolą jest zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Keratyna powstaje w procesie rogowacenia naskórka. Keratynizacja to genetycznie zaprogramowany mechanizm, w którym komórki keratynocytów stopniowo obumierają, zmieniając się w płytki rogowe. Warto wiedzieć, że nieprawidłowości w nim zachodzące oznaczają choroby skórne, zwłaszcza łuszczycę.

Niedobór keratyny

Osłabione włosy, pogorszona kondycja skóry i rozdwajające się paznokcie to główne oznaki utraty keratyny. Zbyt mała ilość tego białka może prowadzić do problemów dermatologicznych. Najczęściej zauważane to:

  • rozdwojone końcówki włosów,
  • matowe, pozbawione blasku kosmyki,
  • częste uszkodzenia, pękanie i łamliwość płytki paznokcia,
  • uszkodzenia naskórka,
  • wypadanie włosów.

Utrata keratyny to wynik starzenia się organizmu, efekt działania promieni UV. Ta we włosach maleje głównie w związku z ich żywotnością, przez co na kondycji tracą przede wszystkim dolne partie kosmyków. Dodatkowo szkodliwy wpływ na keratynę mają wszelkie zabiegi stylizacyjne, zwłaszcza ze względu na gorące urządzenia, farby i rozjaśniacze.

Gdzie szukać keratyny? Co daje suplementacja keratyną?

Najpopularniejsze produkty z keratyną to szampony, odżywki i inne preparaty do pielęgnacji włosów. W kosmetykach znajdziemy ją w postaci hydrolizowanej. Salony kosmetyczne proponują keratynowe prostowanie włosów, które polega na intensywnej kuracji „wprasowywania” białka keratynowego, by zregenerować zniszczone kosmyki.

Regularne dostarczanie keratyny do organizmu może istotnie pomóc w odbudowie zniszczonych włosów, skóry i paznokci. Możliwa jest też suplementacja poprzez zażywanie tabletek. Poza tym w walce z niekorzystnymi efektami niedoboru keratyny powinniśmy dodatkowo zadbać o pielęgnację urody odpowiednimi preparatami kosmetycznymi, przeznaczonymi do użytku zewnętrznego.

Zastosowanie keratyny na paznokcie pozwoli może istotnie wpłynąć na poprawę twardości płytki paznokciowej. Wyeliminuje problem jej łamania i rozdwajania. Poprawi również koloryt, zwalczając zażółcenia i inne przebarwienia. Regularne stosowanie produktu z keratyną sprawi, że szybko zauważymy pogrubienie i utwardzenie płytki. W efekcie o wiele łatwiej zapuścimy paznokcie do pożądanej długości. Przestaniemy ciągle narzekać na słabą ich kondycję. Środki z keratyną na włosy zyskają zwiększoną odporność na szkodliwe działanie różnych czynników, np. preparatów myjących, a do tego ochronę przed negatywnych wpływem promieni UV i wiatru.

Keratyna w tabletkach czy kosmetykach na włosy sprawi, że będą one odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Zostaną zregenerowane, a przede wszystkim, zyskają na wyglądzie. Kuracja pozwoli na przywrócenie włosom sprężystości, elastyczności i zdrowego połysku.

Warto wiedzieć, że witamina B6 bierze udział w wytwarzaniu cysteiny, będącej składnikiem keratyny. Chcąc więc poprawić poziom białka keratynowego, powinniśmy dostarczać do organizmu również tego związku.

Fitokeratyna i jej właściwości

Alternatywą dla keratyny jest fitokeratyna. Tę roślinną substancję, pozyskiwaną najczęściej w formie hyzdrolizatu z pszenicy, soi i kukurydzy, wyróżniają właściwości aminokwasów keratyny. Dzięki temu świetnie działa na włosy, przywracając im zdrowy wygląd. Wpływa na ich strukturę, gdyż zwiększa ilość wolnych aminokwasów. Pomaga zregenerować płytkę paznokciową, a do tego dba o optymalny poziom nawilżenia skóry, tworząc na jej wierzchniej warstwie nieokluzyjną ochronę.