testowanie produktów

Coraz częściej możemy spotkać się z tym, że producenci kosmetyków oraz dóbr szybko zbywalnych poszukują alternatywnych form promocji, dzięki którym ich produkty mogą dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Jednym ze sposobów na pozyskanie nowych klientów są darmowe próbki oraz testowanie produktów, które zaleca się wybranej grupie konsumentów.

Wprowadzenie stanu epidemii w 2020 roku wymusiło na wielu z nas zmianę trybu życia – przestawienie się z pracy w biurze na pracę zdalną lub szukanie całkowicie nowego zawodu, który można by wykonywać bez ruszania się z domu. Jedną z form takiej pracy jest testowanie produktów. Na czym polega zarabianie na polecaniu produktów, czy może być to dodatkowy zarobek w sieci?

Na czym polega testowanie produktów?

Wiele firm zdaje sobie sprawę, że współcześni konsumenci są już mocno uodpornieni na zwykłe reklamy. Nie ufają oni markom, a najlepszą motywacją, aby zakupić produkt lub usługę jest polecenie jej ze strony kogoś znajomego lub przeczytanie pozytywnej opinii w Internecie.

Wiele badań pokazuje, iż około 97% konsumentów, którzy korzystają z Internetu, przed dokonaniem zakupu sprawdza informacje na temat danego produktu czy usługi w sieci. Co ciekawe, około 85% z nas ufa opiniom oraz recenzjom znalezionym w Internecie. Ta informacja jest niezwykle istotna dla producentów inwestujących coraz większe pieniądze w budowanie zaplecza recenzentów, którzy rzeczywiście mają nieustanny kontakt z ich produktami.

Praca testera polega zatem na testowaniu usług, produktów lub urządzeń, a następnie dzieleniu się swoją opinią na wybranej przez zleceniodawcę platformie. Jest to związane najczęściej z marketingiem rekomendacji – wybrana grupa klientów zarejestrowanych w agencjach specjalizujących się w nim, otrzymuje wybrane produkty do przetestowania.

W ramach przesyłki możemy otrzymać tak naprawdę wszystko. Mogą być to kosmetyki, wszelkiego rodzaju detergenty, chemia gospodarcza, karma dla zwierząt czy dania instant. Bardzo często zdarza się również, że wraz z naszym produktem otrzymujemy zestawy próbek do rozdania znajomym oraz rodzinie, a także ulotki stanowiące źródło informacji na temat danego produktu. Coraz częściej możemy spotkać się również z testowaniem usług, np. kosmetyczki oraz usług IT.

Zakres obowiązków testera

Poza samym testowaniem oraz wystawianiem recenzji w Internecie, bardzo często testerzy są również zobligowani do przeprowadzania rozmów z innymi konsumentami. Odbywają się one zarówno w Internecie, jak i w świecie realnym, kiedy to możemy wręczyć komuś darmowe próbki produktów do przetestowania, a także przedstawić ulotkę ze szczegółowymi informacjami. Każda taka rozmowa musi być jednak zaraportowana. Odbywa się to za pomocą specjalnego formularza online, który udostępniany jest członkom danej kampanii promocyjnej.

Firmy zlecające przetestowanie produktów skupiają się przede wszystkim na opinii związanej z produktem. Dotyczy to nie tylko ogólnych spostrzeżeń konsumentów, ale także poszczególnych części opinii – zapachu, skuteczności, a także informacji o pojemności produktu i estetyce opakowania. Tego typu informacje z łatwością możemy uzyskać od konsumentów testujących dany produkt w warunkach domowych, którzy chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Testowanie i zarabianie – czy jest to w ogóle możliwe?

Bardzo często, na pierwszy rzut oka, praca testera może wydawać się pracą marzeń. Faktycznie, zdarza się, że w niektórych przypadkach tak jest – osoby testujące dany sprzęt bardzo często mogą po zakończeniu testów zostawić go dla siebie, a ponadto otrzymują wynagrodzenie. Jest to jednak dobry sposób na dodatkowy zarobek, a nie na zarobienie pieniędzy, które utrzymają nas przy życiu.

Pomimo tego, że praktycznie każdy z nas mógłby zostać testerem, nie na wszystkich z nas zależy producentom. Jakie wymogi musimy zatem spełnić, aby zarabianie na testowaniu produktów powiodło się? Przede wszystkim musimy należeć do grupy docelowej, do jakiej dana marka planuje dotrzeć. Bardzo często do takiej pracy wybierane są również osoby popularne w sieci, które śledzi duże grono odbiorców.

Wyobraźmy sobie bowiem taką sytuację: testerką zostaje starsza kobieta, które całe życie pracowała jako szwaczka, a po pracy zajmowała się domem oraz dziećmi, a następnie wnukami. Testuje ona najnowszy model telewizora. Czy jej opinia byłaby rzetelna? Czy może jednak wolelibyśmy usłyszeć kilka słów na jego temat od kogoś, kto faktycznie zna się na nowym sprzęcie, interesuje się technologią oraz kojarzy nowinki techniczne?

Jest to jeden z najprostszych przykładów, dla których producenci wolą wybierać starannie wyselekcjonowane osoby, specjalizujące się niejednokrotnie w wąskiej branży. Ich opinie będą bardziej rzetelne oraz trafią do osób, które zainteresowane są kupnem danego produktu.

Podczas decydowania się na taki rodzaj zarobku należy pamiętać, iż producenci nie są organizacjami charytatywnymi. Swoje produkty udostępniają do testów, ponieważ mają w tym jasno określony cel. Jeżeli zatem osoba, która zarejestrowała się na jednym z portali dla testerów, nie będzie mogła pomóc w jego zrealizowaniu, z pewnością nie otrzyma danego zlecenia. Właśnie dlatego wiele osób już po pierwszych tygodniach rezygnuje z tej formy pracy.

Czy na tej pracy da się zatem zarobić?

Jest to bardzo kontrowersyjny temat, a na pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Znajdziemy bowiem mnóstwo osób, które faktycznie zarabiają na testowaniu produktów dość dobrze, ale znajdziemy również takie, które co najwyżej wypełniły swoje mieszkanie niepotrzebnymi przedmiotami. Podsumowując, jest to najbardziej opłacalny biznes dla osób obrotnych, które otrzymują produkty, aby w następstwie je sprzedać, a także dla wszystkich, którzy w ten sposób mogą zrezygnować z kupowania różnych domowych rzeczy, np. kosmetyków, chemii domowej czy ubrań.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, każda praca na zlecenie ma limit zarobków. Jeśli jesteś zainteresowany testowaniem produktów i jednocześnie chcesz poczuć wolność finansową warto rozważyć testowanie produktów w modelu softmarketingu. Wymaga to większego nakładu pracy, jednak pozwala generować dużo większe zarobki a nawet korzystać z benefitów takich jak luksusowe samochody czy wycieczki.

Jak zostać testerem?

Jak zarabiać na polecaniu produktów w Internecie? Czy są jakieś specjalne miejsca, gdzie można się zgłosić, aby zostać testerem? Okazuje się, że tak! Pomimo tego, że brzmi to banalnie, jest prawdziwe – rejestrując się do jednego z wielu serwisów, które gromadzą potencjalnych testerów, możemy zostać jednym z nich. Portale te skupiają dużą rzeszę testerów, a dzięki nim możemy testować zarówno drobne rzeczy, takie jak kosmetyki i artykuły spożywcze, jak i sprzęt RTV i AGD.

Aby dobrze rozpocząć swoją przygodę z testowanie, warto rozpocząć od przeglądania polskich stron tego typu. Najpopularniejsze z nich to ŚwiatOpinii.pl, oraz Everydayme.pl Pierwszy z nich gromadzi wielu producentów oraz łączy ich z tysiącami testerów w całym kraju. Drugi natomiast należy do Procter&Gamble – właściciela wielu popularnych marek, np. Lenor, Pampers, Fairy, Ariel, Head&Shoulders, Lenor, Pantene, Old Spice, Pantene Pro-V, Ambi Pur, ale także Venus, Gilette, Braun, Olay czy Oral-B. Rejestrując się na Everydayme.pl mamy zatem szansę zostać testerami produktów od Procter&Gamble.

Możemy również zacząć działania globalne, np. z serwisami Toluna.com, Testmetoo.com, czy GreenPanthera.com, testując produkty, które przeznaczone są na różnego rodzaju rynki, zanim jeszcze się na nich pojawią.

Wystarczy, że wybierzemy którąś ze stron, zarejestrujemy się, odpowiemy na kilka pytań i zaczekamy. Jeżeli któryś z producentów uzna, że to właśnie my jesteśmy odpowiednią osobą do przetestowania jego produktu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi on właśnie do nas.

Samo zarejestrowanie się w takim serwisie nie daje nam jednak żadnych profitów. Jedyne co nas czeka na początku to liczne SMS-y oraz SPAM na skrzynce mail. Z tego właśnie powodu warto pomyśleć o założeniu osobnej skrzynki e-mail, wyłącznie do obsługi konta. Będzie to doskonałe zabezpieczenie przed SPAM-em oraz zapanowanie na licznymi propozycjami, aby rozpocząć testy.

Inną kwestią jest również to, aby nie brać wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Jeżeli praca ta ma stanowić odciążenie domowego budżetu lub być formą dorobienia sobie, warto wybierać produkty, o których marzymy lub i tak musielibyśmy je kupić. Co więcej, pamiętajmy, że aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie większej liczby zaproszeń do testowania produktów, warto podejść do swojego zadania rzetelnie oraz zawsze tworzyć jak najbardziej wyczerpujące opinie na temat danego produktu. Jest to element, na który każdy producent zwróci uwagę podczas wyboru testera.

Jakiego rodzaju produkty możemy testować?

To, co stanowi kwestię kluczową związaną z testowaniem produktów to fakt, że nie zawsze dostaniemy za to pieniądze. Istnieje jednak naprawdę wiele przydatnych rzeczy, które możemy uzyskać w ten sposób:

  • nowoczesne gadżety technologiczne,
  • napoje oraz jedzenie,
  • kupony do stron internetowych i sklepów,
  • przybory toaletowe i kosmetyki,
  • czasopisma i różnego rodzaju książki,
  • buty oraz ubrania.

Możemy zatem zostać testerami w naprawdę różnych kategoriach. Co ciekawe, istnieją także produkty cyfrowe oraz różne usługi podlegające testom.

Zalety bycia testerem produktów w Internecie.

Istnieje kilka ważnych zalet, dla których bycie testerem produktów jest doskonałym sposobem na zarobek w Internecie:

  • Istnieje możliwość zarabiania robiąc rzeczy, które i tak byśmy wykonywali, np. podczas sprzątania czy prania.
  • Możemy testować produkty oraz zarabiać pieniądze nie wychodząc z domu – jesteśmy przełożonymi sami dla siebie.
  • Bariera, którą należy pokonać, aby rozpocząć pracę jest niezwykle niska i nie wymaga od nas wykształcenia, specjalnych umiejętności ani inwestycji.

Testowanie produktów oraz darmowe próbki są doskonałym sposobem pozwalającym zaoszczędzić na zakupie niektórych przedmiotów. Otrzymując produkty za darmo nie tylko możemy zaoszczędzić, ale również możemy poznać nowe marki oraz ich produkty.