W dzisiejszych czasach marketing stanowi najważniejszy filar sprzedaży. W okresie narastającego konsumpcjonizmu i produkowania dóbr na ogromną skalę, sprzedawcy dwoją się i troją żeby zaprezentować światu swój produkt i sprzedać go z zyskiem. Dobrze zaplanowana kampania reklamowa może przyciągnąć wielką liczbę klientów. Produkt nawet nie musi się specjalnie wyróżniać od tych proponowanych przez konkurencje. Niestety, proste bilbordy, plakaty czy ulotki często nie spełniają już swojej roli. Zastępowane są przez bardziej innowacyjne, nowoczesne metody. Weźmiemy teraz pod lupę jedną z najciekawszych odmian marketingu – marketing szeptany

Co to marketing szeptany?

Z angielskiego – buzz marketing – jest to sposób zareklamowania produktu lub usługi w bezpośredniej dyskusji tak, by wyglądało to na naturalną rozmowę. Stosowanie tego rodzaju reklamy nie może być nachalne, bo dajemy klientowi do zrozumienia, że próbujemy mu coś sprzedać. Sztuką jest sprawić, by całość wyglądała jak zwykła, normalna rozmowa.

Kluczem reklamy szeptanej jest wytworzenie pewnego pozytywnego wydźwięku na temat reklamowanego produktu lub usługi i wywołanie dyskusji na jego temat. Najprostszym przykładem jest polecenie jakiegoś kosmetyku do włosów przez fryzjera podczas strzyżenia. Oczywiście, form takiego marketingu jest znacznie więcej. Najlepszym wariantem jest przekonanie klienta do naszego produktu tak bardzo, że sam z siebie będzie go polecał innym. Najbardziej popularny jest jednak tzw. marketing wirusowy. Polega na stworzeniu niezwykle zabawnej lub interesującej treści w Internecie (najczęściej krótkiego filmiku) i przesyłanie go dalej.

Zalety marketingu szeptanego

Przede wszystkim, najlepszym co uzyskujemy stosowaniem tej metody jest wiarygodność. Polecenie produktu przez naszego dobrego znajomego jest znacznie lepsze, niż miała by to być firma, która jest pewnie nastawiona na zysk naszym kosztem. Potencjalny klient jest mianowicie utwierdzony w przekonaniu, że osoba reklamująca mu dany produkt chce dla niego dobrze, więc produkt który poleca, też musi być dobry. Zobacz jak zarabiać przez polecanie produktów.